Lojistikte Gümrük Müşavirliği Hizmeti İçin Mevzuat Değişikliği Artık Zorunlu

Temmuz 04 2017

Yeni gümrük kanunu taslağı hazırlıkları sürerken çalışmaları daha da hızlandıran Uluslar Arası Taşımacılık ve Lojistik Derneği, bu sektörü yakından ilgilendiren lojistik hizmet veren firmalarda gümrük müşaviri görevlendirilmesi hususunu yeniden gündeme taşıdı. Dünya standartlarında lojistik hizmeti sağlamak için gümrük müşavirliği hizmetlerinin taşıma işlerini yürüten organizatörlere faturalandırılmasın gerekliliğini vurgulayan UTİKAD yönetim kurulu başkanı, Gümrük Müşavirliğinin bir uzmanlık gerektiren alan olduğunu ve müşterilerin bu konudaki taleplerinin karşılanabilmesi için ve INCOTERMS 2010 kurallarına uygun hizmet verilebilmesi için ortak bir noktanın şart olduğunu belirtti.

Uluslararası piyasada yer alan rakiplerin, müşterilerine gümrük hizmetlerini de kapsayan faturalandırmanın yapılarak paket şeklinde hizmet verilmesinin zor olmadığı ve Türkiye’de de bu hizmetin uygulanmasının gerekliliği vurgulanıyor. Türkiye’de ise mevcut hizmet veren lojistik firmalarının gümrük hizmetlerini sunmasına ve faturalandırılmasına izin verilmemektedir. Gümrük Müşavirliği firmalarının da bu mevzuatla gelişmesiyle ekonominin canlanması hedefleniyor. Bu kanunla ulaşılmak istenen amaç gümrük beyan süreçlerinin gümrük müşavirlikleri aracılığı ile yapılmasını sağlamaktır. Gümrük müşavirliği uzmanlık ve sağlam altyapı gerektiren bir meslektir ve Gümrük Müşavirliği sadece müşterilerine hizmet vermekle kalmayıp Devlet’e karşı da sorumludur. Yani Gümrük Müşavirlikleri kamu personeli gibi görev yapmaktadır.

Avrupa Birliğine uyum sürecinde Avrupa, Amerika ve pek çok gelişmiş ülkelerde uygulandığı gibi lojistik hizmetler verilirken Gümrük Müşavirliği görevlendirilmesinin çok önemli bir faktör olduğu her fırsatta vurgulanmıştır ve bu uygulamanın bir an önce Türkiye’de de yapılması için çalışmalara başlanmıştır.

Bir Yorum Yazın