İthalat Rejimi Kararında Değişiklik

Haziran 25 2017

Bakanlar Kurulu ithalat rejimi kararlarına ait bazı ek kararlarda değişiklik yapmaya karar vermiştir. Bu karar resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Karara göre kozmetik, mutfak sofra eşyası, büro eşyası, deri ve konfeksiyon eşyasına getirilen gümrük vergisi, kararın yayın tarihi öncesinde yola çıktıysa, ilave gümrük vergisinden muaftır.

2016 yılında yürürlüğe giren karar ile sofra mutfak eşyası, ofis büro eşyası, kozmetik, bazı deri ve konfeksiyon eşyalarına ilave gümrük vergisi getirilmiştir. Bakanlar Kurulu daha sonra bu ilave gümrük vergisi kararına ekleme yaparak, kanun çıkmadan evvel yola çıkan eşyaların ilave vergiden etkilenmemesini kararlaştırmıştır. Bu muaf olma durumundan faydalanabilmek için, kararın yayımından 45 gün içerisinde gümrük beyannamelerinin tescil edilmesi gerekmektedir. Gümrük mevzuatı çerçevesinde alınan kararla özet beyanın verilmesi durumunda, ilave gümrük vergisinden muafiyet imkanı sağlanmıştır.

Bakanlar Kurulu’nun ithalat rejiminde değişiklik yapması ile birlikte bazı ülkelerden ithal edilmekte olan demir ya da alaşımsız çelik teller, soğuk olarak şekil verilmiş ve işlenmiş olan çubukların ithalatı için %25 oranında ilave gümrük vergisi uygulanmasına karar verilmiştir. Tunus, Güney Kore, Arnavutluk, İsrail, Makedonya, Mısır, Gürcistan, Bosna Hersek, Karadağ, Fas, Ürdün, Kosova, Şili, Batı Şeria ve Gazze Şeridi, Malezya, Morityus, Moldova, EFTA üyesi ülkeler ve AB üyesi ülkeler dışındaki ülke ve bölgelerden ithal edilecek olan sözü geçen ürünler için, yüzde yirmi beş oranında ilave gümrük vergisi alınması kararlaştırılmıştır.

Bir Yorum Yazın